Szlak kajakowy rzeką Drawą

Szlak kajakowy rzeki Drawy im. ks. Kardynała Karola Wojtyły zaliczany jest do najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

  • 15.07.1955r. - 03.08.1955r. spływ z Czaplinka do Krzyża;
  • 31.07.1961r. - 15.08.1961r. przyjazd do Złocieńca, dwa biwaki, składanie kajaków i początek wędrówki na jezioro Drawsko, a później spływ do Piły
  • lipiec 1967r. kolejny spływ Drawą ks. Kardynała Karola Wojtyły.

Drawa

Drawa - najdłuższa rzeka Pojezierza Drawskiego o długości 186 km wypływa z jeziora Górnego, położonego 150 m npm, w rezerwacie krajobrazowym "Dolina Pięciu Jezior". W górnym biegu płynie polodowcową doliną wśród wzniesień moreny czołowej, przez teren Drawskiego Parku Krajobrazowego, przepływa przez jezioro Drawsko, kilka mniejszych jezior, dążąc w kierunku zachodnim przepływa przez Złocieniec, dalej do jeziora Lubie, przebijając się przez pasmo wzgórz morenowych płynie wśród lasów . Przedostaje się przez obszar poligonu drawskiego. W dolnym biegu przepływa przez Drawieński Park Narodowy. Przepływa przez 19 jezior, stanowiących naturalny oczyszczający filtr. Uchodzi do Noteci poniżej Krzyża na poziomie 28 m npm.
Spadek na szlaku - 67 cm / km
Na przebycie całej trasy potrzeba około 8 dni, jednakże z uwagi na piękno szlaku warto przeznaczyć na spływ 2 tygodnie. Szlak nadaje się do spływów masowych.